A jelzáloghitel elengedést a családvédelmi akcióterv részeként elsőként azok a családok vehették igénybe, ahol 2018. január 1. után született meg legalább a harmadik gyermek – ők egymillió forinttal csökkenthették jelzáloghitel-tartozásukat. Azóta a program tovább bővült, 2019. július 1. óta már a második gyermek megszületése után igénybe vehető az egymillió forintos elengedés, a harmadik gyermek után pedig négymillió forinttal is csökkenthető a fennálló tartozás. A legfontosabb feltétel, hogy csak olyan hitel elengedésére lehet felhasználni a kedvezményt, amit a gyermek születése, illetve a magzat három hónapos kora előtt vettek fel a szülők.
Az elengedés minden esetben jelentős segítséget jelenthet a családok számára, hiszen így hamarabb fizethetik vissza fennálló kölcsönüket, tehermentesítve ezzel a családi kasszát. A feltételek részletes leírása ezen az oldalon olvasható.
Mely hitelekre vehető igénybe a jelzáloghitel elengedése?
A jelzáloghitel-elengedésre vonatkozó rendeletben pontosan meghatározzák, hogy milyen típusú hitelekre vonatkozik a kedvezmény. Ahogy a neve is mutatja, a jelzálog alapú kölcsönöknél érhető el a tartozás csökkentése, a személyi kölcsönök vagy a babaváró hitel esetében erre nincs lehetőség - akkor sem, ha a kölcsönt lakáscélra fordította az igénylő. Fontos azonban, hogy a jelzáloghitelek közül sem mindre vonatkozik a rendelet.
Ahhoz, hogy el tudja dönteni egy adós, hogy az ő hitelére vonatkozik-e a szabályozás, két dolgot kell ellenőriznie:
- egyfelől, hogy szabad felhasználású vagy lakáscélú jelzáloghitele van
- másfelől pedig, hogy mikor vette fel a kölcsönt
A hitel típusát illetően a vízválasztó a jelzáloghitel rendelet kihirdetésének időpontja, ami 2017. november 14. Az ez előtt felvett hiteleknél minden olyan forint alapú jelzáloghitelre igénybe vehető az elengedés, amelynek fedezete egy Magyarország területén lévő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás, lakóház, tanya vagy birtokközpont megjelöléssel nyilvántartott ingatlan. Vagyis akár szabad felhasználású jelzáloghitelekre is igénybe vehető a tartozás elengedés, attól függetlenül, hogy mire fordította az adós a kölcsönt, amikor felvette.
A 2017. november 14. után felvett jelzáloghitelek esetén viszont csak abban az esetben engedi el az állam a fennálló tartozás egy részét, ha lakáscélú kölcsönről van szó, vagyis ha a hitelcél lakóingatlan vásárlása, építése, bővítése, korszerűsítése vagy felújítása volt.
A rendelet szerint ide tartoznak az olyan állami kamattámogatással igényelhető lakáscélú hitelek is, mint a csok és a falusi csok mellé igényelhető kölcsönök, illetve akár a lakástakarék mellé felvett lakáshitelek is. Ezeken felül, a felsorolt célokra felvett hitelek kiváltására igényelt jelzálogkölcsönök is megfelelnek a szabályozásnak.
Mikor nem felel meg a hitel a feltételeknek?
A fentiekből következik, hogy a 2017. november 14. után felvett szabad felhasználású jelzáloghitelekre nem vehető igénybe az elengedés továbbá akkor sem érhető el a lehetőség, ha a gyermek születése megelőzte a hitelfelvételt.
Szintén kizáró oknak számít, ha a jelzáloghitel fedezetéül szolgáló ingatlanban nincs az igénylőknek együttesen legalább 50 százalékos tulajdonrésze.
Mekkora összeg engedhető el maximum a fennálló tartozásból?
A jelzáloghitel elengedés nemcsak egy alkalommal igényelhető, hanem akár több részletben is, ugyanis a második és a harmadik gyermek után igénybe vehető elengedés összeadódhat. Ha a családban például a második gyermek 2019. július 1. után született meg, akkor a fennálló tartozásból egy millió forintot engedett el az állam. Ha ezután még egy gyermek születik, akkor további négymillió forinttal csökkenthető a fennálló tartozás, tehát egy háromgyermekes család összesen ötmillió forint támogatást is kaphat az államtól.
Ha ezután további gyermekek is születnek, akkor további egy-egy millió forintot vállal át az állam a hiteltartozásból. Ha az igényelhető támogatás összege nagyobb, mint a fennálló tartozás, akkor értelemszerűen a támogatás összege nem fogja meghaladni a fennálló tartozás összegét.
Vissza a lap tetejére
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK