Magunknál kell-e tartani a kötelező biztosítást igazoló csekket?
Sokaknak gyakori fejtörést okoz, hogy vajon magunknál kell-e tartanunk a kötelező biztosítás befizetéséről szóló csekket és a biztosítási kötvényt. Mi történik, ha rendőri ellenőrzésnél nem tudjuk felmutatni ezeket, és mi a helyzet egy esetleges baleset bekövetkeztekor? Cikkünkben segítünk eloszlatni az ezzel kapcsolatos kételyeket – nézzük, szükséges-e az autóban tartanunk a biztosítási kötvényt és a csekket!
Kedvező kötelező biztosítási ajánlatok, akár már aznapi fedezettel!
Megbüntethetnek, ha nincs nálunk a csekk?
Korábban igazoltatás során a forgalmi engedély és a jogosítvány mellett be kellett mutatnunk a kötelező biztosítás befizetését igazoló csekket is. Emiatt sokan megszokásból még mindig maguknál tartják az autóban a biztosítási kötvényt és a csekket, ám ma már erre nincsen szükség. A tévhittel ellentétben már sem a csekk, sem a biztosítási kötvény nem kell ahhoz, hogy igazolni tudjuk, van érvényes kötelező biztosításunk – a rendőrök más módon tudják ezt ellenőrizni. Ettől függetlenül természetesen nem gond, ha az autóban tartjuk a kötvényt és a csekket, de jó tudni, hogy nem kaphatunk büntetést, ha egyik sincs nálunk.
Hogyan ellenőrzik, hogy befizettük-e a biztosítási díjat?
Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan tudják ellenőrizni, hogy rendelkezünk-e érvényes biztosítással, ha nem kell bemutatnunk a csekket. Rendőri ellenőrzés során egy központi rendszerből, az úgynevezett kötvénynyilvántartóból, elektronikus úton kérdezik le a biztosításunkra vonatkozó információkat. Innen tehát megtudják, hogy rendeztük-e a biztosítási díjat, tehát szabályosan veszünk-e részt a közlekedésben.
Külföldön is hasonlóképpen működik
Szerencsére már a legtöbb külföldi országban sem kell külön igazolással rendelkeznünk a kötelező biztosításunkról, ám a határainkon kívül némileg eltér a lekérdezés módja. A külföldi hatóságok a fent említett kötvénynyilvántartó rendszerhez nem férnek hozzá, ezért ott az országjelzéssel ellátott rendszámunk alapján ellenőrzik, hogy érvényes-e a biztosításunk. Fontos megjegyezni, hogy ez csak a rendszámegyezmény országaiban működik, egyéb esetben zöldkártyát kell kiváltanunk utazás előtt. Mielőtt nekivágnánk egy külföldi útnak autóval, mindenképp tájékozódjunk arról, hogy az adott országra milyen szabályok vannak érvényben a kötelező biztosítás igazolására vonatkozóan.
Ebben az esetben szükség van a kötvényre
Ugyan igazoltatásnál már nincs szükség a biztosítási kötvényre vagy a befizetést igazoló csekkre, azonban van egy olyan szituáció, amikor tudnunk kell a kötvényszámunkat. Egy esetleges baleset bekövetkeztekor ki kell töltenünk a kék-sárga baleseti bejelentőt, és akár mi okoztuk a balesetet, akár vétlen félként veszünk részt a kárrendezésben, fel kell tüntetnünk a kötvényszámot a kárbejelentő lapon. Emiatt fontos, hogy a kötvényszámunk mindig legyen nálunk – ha valamilyen oknál fogva magát a biztosítási kötvényt nem szeretnénk magunkkal vinni, akkor a kötvényszámot feltétlenül írjuk fel a telefonunkba vagy egy papírra, ami mindig az autóban van. Ezzel elkerülhetjük, hogy az eleve kellemetlen helyzet a kötvényszám hiánya miatt még bonyolultabbá váljon.