Mi történik, ha elhajt a kárt okozó sofőr?
Egy közlekedési baleset már önmagában is rendkívül kellemetlen szituáció, a stresszt pedig csak fokozza, ha a balesetet okozó sofőr elhajt a helyszínről. Ilyenkor könnyen azt érezhetjük, hogy magunkra maradtunk a problémánkkal, de jó hír, hogy ebben az esetben sincs minden veszve. Vajon mit tehetünk a károkozó sofőr felkutatásáért? Hogyan és kinél érvényesíthetjük kárigényünket, ha esetleg nem sikerül megtalálnunk a cserben hagyót? Cikkünkben megválaszoljuk ezeket a kérdéseket!
Hasonlítsa össze biztosító partnereink utasbiztosítási ajánlatait, hogy megtalálja az Ön számára legmegfelelőbbet, olcsóbban!
Mit tegyünk, ha elhajt a károkozó?
Ha valaki kárt okoz nekünk és továbbhajt vagy parkoló autónkhoz visszatérve vesszük észre, hogy meghúzták, de nem hagytak elérhetőséget vagy kitöltött baleseti bejelentőt, a legfontosabb, hogy valamilyen módon megpróbáljuk kideríteni a cserben hagyó rendszámát. Szerencsés helyzetben vagyunk, ha éppen le tudjuk olvasni a rendszámot vagy találunk a helyszínen olyan szemtanút, aki esetleg megjegyezte azt. Segíthet, ha rendelkezünk fedélzeti kamerával, ami rögzítette az esetet – ilyenkor ennek a felvételeire lesz szükségünk, hogy felkutassuk a károkozót. Fontos, hogy cserbenhagyás esetén mindig hívjunk rendőrt, ugyanis ők elkérhetik a közeli épületek biztonsági kameráinak felvételeit, amelyek szintén segíthetnek az ügy megoldásában. Jó tudni, hogy a cserbenhagyás bűncselekménynek minősül, ráadásul személyi sérülés esetén a károkozónak segítségnyújtási kötelezettsége is van, ezért amennyiben sikerül felkutatni az elkövetőt, büntetőeljárásra, súlyosabb esetben pedig akár börtönbüntetésre is számíthat. Ne feledjük, hogy ilyenkor is elengedhetetlen, hogy fotókkal részletesen dokumentáljuk a helyszínt és a károkat, hiszen ezzel bizonyíthatjuk a történteket és a kárrendezést is megkönnyíthetik majd a fotók. A rendszám alapján ezután a MABISZ-nál egy adatlap kitöltésével lekérdezhetjük a károkozó kötelező biztosítására vonatkozó adatokat, majd a biztosítónál bejelenthetjük kárainkat. Akkor sem kell aggódnunk, ha esetleg nincs meg a rendszám – nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
Mi az a Kártalanítási Számla?
Mivel a kötelező biztosítás az általunk másoknak okozott károkat téríti meg, ezért amennyiben mi vagyunk a baleset károsultjai, a kárt okozó sofőr biztosítása segíthet nekünk. Ehhez azonban arra van szükség, hogy ismerjük a károkozó és kötelezője adatait, ami cserbenhagyásnál nem feltétlenül biztosított. A MABISZ éppen emiatt fenntart egy úgynevezett Kártalanítási Számlát azokra az esetekre, ha a balesetet ismeretlen károkozó vagy olyasvalaki okozza, akinek nincs érvényes kötelező biztosítása. Ha tehát nem sikerül kiderítenünk, ki okozta a cserbenhagyásos balesetet, akkor sem maradunk teljes mértékben segítség nélkül: a Kártalanítási Számla bizonyos esetekben segíthet a káraink megtérítésében. Ilyenkor értelemszerűen nem a biztosítónál, hanem a MABISZ kárbejelentő felületén kell bejelentenünk a kárt és a kártérítés ügyében is ők fognak eljárni.
Ez segíthet még cserbenhagyás esetén
Jóllehet, ismeretlen károkozó esetén a Kártalanítási Számla egyes helyzetekben fedezheti a kárainkat, mégis sokkal egyszerűbb a dolgunk, ha rendelkezünk CASCO biztosítással is. Ilyenkor ugyanis egészen egyszerűen a saját biztosítónkhoz fordulhatunk segítségért, aki megtéríti többek között a töréskárokat is, tehát nem kell saját zsebből finanszíroznunk a javítást. A CASCO ezen kívül olyan esetekben is jól jön, ha egy közlekedési balesetben mi vagyunk a hibásak és saját autónk is megsérül, kavicsfelverődés miatt megreped a szélvédő, esetleg a jégeső károkat okoz a járműben. Ha pedig csak bizonyos károkra szeretnénk bebiztosítani magunkat és autónkat, lehetőségünk van részcasco megkötésére is. Jól látható tehát, hogy mennyire sokrétű védelemre tehetünk szert ezzel a biztosítással, ezért érdemes megfontolni a CASCO megkötését. Ha tudatos döntést szeretnénk hozni, mindenképp hasonlítsunk össze több ajánlatot, majd ezek közül válasszuk ki azt, amelyik leginkább megfelel az igényeinknek.